Ultrazvučna Dijagnostika

Ultrazvučna dijagnostika je metoda pregleda unutarnjih organa putem ultrazvučnih valova.

Koristeći visokofrekventne valove zvuka stvara se slika unutrašnjosti tijela. Kako se ultrazvučne slike stvaraju u realnom vremenu, ultrazvukom je moguće prikazati strukturu i kretanje pregledavanog dijela tijela, kao i protok krvi u krvnim žilama.

U našoj ambulanti opremljeni smo najnovijim ultrazvučnim aparatom sa color-doplerom.

Ultrazvuk najčešće koristimo u svrhu pregleda organa trbušne šupljine: jetra, žučni mjehur, slezena, gušterača, bubrezi, mokraćni mjehur, želudac, crijeva, spolni organi i žlijezde, ali i grudne šupljine.

Ultrazvučna dijagnostika sve više nalazi svoju primjenu u pregledu srca i krvožilnog sustava te pruža informacije o izgledu i funkciji pojedinih struktura. Ultrazvukom je moguće utvrditi promjene u obliku, veličini, građi pojedinih organa i sustava te odstupanja u njihovom međusobnom odnosu.

Osim navedenoga ultrazvučna pretraga je neizostavna u dijagnostici graviditeta pasa i mačaka te

praćenju razvoja i vitalnosti plodova.

Ultrazvuk predstavlja bezbolnu i sigurnu dijagnostičku pretragu za koju je potrebno samo malo

strpljenja s obzirom da je za nju potrebno oko 30 minuta uz prethodni post od minimalno osam sati.

Ostali slučajevi

Pododermatitis

U današnje vrijeme informiranost vlasnika o različitim generaliziranim kožnim oboljenjima njihovih ljubimaca je dosta porasla, ali primjetio sam da je…
Pročitaj više…

Pankreatitis

Pankreatitis – upala gušterače u pasa i mačaka. Gušterača je žlijezda koja je smještena uz početni dio tankoga crijeva. Igra…
Pročitaj više…

Cherry eye

Protruzija suzne žlijezde treće očne vjeđe je učestala patologija oka primarno u pasa, ali se javlja i u mačaka. Promjena…
Pročitaj više…

Lišmanioza

Lišmanioza je parazitarna bolest koju uzrokuje Protozoa Leishmania infantum. Parazita prenose papatači, tj. sitni komarčići koji se hrane sa krvi,…
Pročitaj više…

Demodikoza pasa

Demodikoza pasa uzrokovana je ektoparazitom, grinjom Demodex canis. Demodex canis je uobičajeni stanovnik psećih dlačnih tobolčića, tj. do 90 %…
Pročitaj više…